سخن مدیر کل مجموعه مدارس هدف

 

مهندس علی رحیمی

به نام خداوندی که قلم را آفرید و آن را شایسته سوگند خویش قرارداد، به نام یگانه آفریدگاری که انسان را به زیور اندیشه و تفکرآراست و او را امانت‌دار این ودیعه الهی قرارداد.

«هیچ اتفاقی تصادفی نیست»

هنوزم نمی‌دانم آغاز این ماجرا و یا این سرنوشت من دقیقا از کجا شروع شد؟؟؟

رفتن من بعد از فارغ ­التحصیلی به کار آموزش و پایه­ گذاری مدرسه آن هم به نام هدف !!!

روزهای طلایی سال آخر تحصیل در دوران مدرسه یادم می­ آید که هر روز به آینده خودم در اوقات بیکاری فکر می­کردم، در واقع هیچ ایده­ای شغلی برای آینده خود نداشتم.

یک روز که به کتابخانه مدرسه ام (علامه حلی) رفته بودم و به دنبال کتاب کمک آموزشی درس فیزیک بودم کاملاً ناگهانی چشمم به کتابی خورد به نام هدف (اثر برایان تریسی) با این مزنون که چگونه سریعتر از آنچه تصور می­کنید به خواسته­ هایتان برسید.

کتاب هدف از آن مردمان بلند پروازی است که می­خواهند سریع­تر پیشتازی کنند. با خواندن این کتاب متوجه شدم که داشتن هدف تنها راه رسیدن به موفقیت است این جمله ­ای است که تمام موفقیت ­های برایان تریسی به واسطه آن به دست آمده است.

یادم هست با ذوق و شوق هر روز به کتابخانه مدرسه می­رفتم یکبار! دو بار! سه بار! این کتاب را می­خواندم و گاهی نمی­فهمیدم برخی جملات برایم سنگین بود به خودم گفتم قسمتی از جملات را که می­فهمم را دوباره بخوانم و توقف کنم تا آن قسمت را متوجه شم و آرام ­آرام پیش بروم چون رمان یا کتاب علمی نبود! و هر بار معانی جملات را می­فهمیدم خوشحال­ تر می­شدم.

بگذریم از این کتاب که باعث شد اون سال نمره کامل درس فیزیک را نگیریم اما خوب یادم می یاد که در پایان کتاب به خاطر حس خوبی که از این کتاب گرفته بودم، انگار یه چیزی به من الهام شده بود که هر شغلی در آینده داشته باشم به نام هدف نامگذاری کنم.

تو همین فکرا بودم که از کلمه هدف متوجه شدم سرنام سه کلمه «هنر، دانش و فرهنگ» می تواند باشد . که این سه کلمه توجه من رو بیشتر جلب کرد و ذهنم مشغول معنی این سه کلمه شد.

سال­ های دوران تحصیلم معلم ریاضی و عربی مدرسه ام نقش بسزایی در زندگی من داشتن و من گاهی اوقات با خودم فکر می­کردم که چقدر شغل معلمی زیباست.  سرتون رو درد نیارم الان که این متن را می­نویسم 24 سال است که در شغل معلمی افتخار خدمتگذاری به شما عزیزان را دارم.

واقعا نمی­دونم چی شد اومدم تو شغل آموزش شاید درس زندگی و الگو بودن معلم ریاضی و عربیم!! شاید خواندن کتاب هدف اثر برایان تریسی!!! شاید مفهوم کلمه هدف که با خودم عهد بسته بودم که موسسه یا شرکتی یا شغلی که در آینده داشته باشم را هدف نامگذاری کنم و ریشه این کلمه بر گرفته از «هنر، دانش و فرهنگ» و شاید هم … فقط اینو می­دونم «هیچ اتفاقی تصادفی نیست».

سخن مدیر کل مجموعه مدارس هدف

خلاصه کلام همون سال اول دانشجویم بود که به شغل مقدس معلمی و آموزش روی آوردم و با کمک دوستان پایه ­گذار مدرس ه­ای به نام هدف همان کلمه ­ای که در رؤیای خود همیشه بهش فکر می ­کردم نامگذاری کردم و در این مدرسه تمام انرژی خود را به ارائه خدمات آموزشی در این سه شاخه هنر، دانش و فرهنگ متمرکز کردم.

شاخه هنر

به خلق مجموعه ­ای از آثار یا فرایندهای ساخت دانش ­آموزان می­ پردازد که در رشد احساسات و هوش انسانی دانش ­آموزان به­منظور انتقال یک مفهوم تأثیرگذار می باشد.
شاخه فرهنگ

شاخه دانش

به ­معنای اندیشه ، بینش ، علت، خرد ، دانایی ، شناخت ، فضل و معرفت می باشد . که به بالا بردن سطح آگاهی و درک دانش ­آموزان در حوزه علوم مختلف فراتر از کتب رسمی آموزش و پرورش می­پردازد.
شاخه دانش

شاخه فرهنگ

شامل مجموعه ­ای از باورها، قوانین، آداب و رسوم اجتماعی در بحث انسان ­شناسی است.که به دست آوردن آن به یکباره حاصل نمی­شود و حاصل یک مدت بعضاً طولانی برای نهادینه شدن است که در طی دوران تحصیل فرزندانمان به آن خواهیم پرداخت.
شاخه هنر

در واقع هویت و هدفمندی دانش ­آموزان بعد از خانواده در مدرسه تشکیل و تثبیت می شود و هویت و هدفمندی جزئی از شخصیت دانش ­آموزان می­باشد که از طریق مختلف آن را کسب می­کنند.

ولی از آنجایی که بیشترین زمان هر دانش ­آموز در مدرسه سپری می­شود نقش مدرسه در شکل­ گیری هویت و هدفمندی بسیار مهم و حیاتی است به طوریکه می­توان گفت مهمترین بخش وظیفه ­ی مدارس تقویت هویت و هدفمندی دانش ­آموزان است که منجر به سعادت و خوشبختی آنان می­گردد.

در پایان ضمن سپاسگزاری از خداوند متعال که به من این توفیق را داده که خدمت­گذاری شما عزیزان باشم از خلال این جملات می­خواهم حس خوب خودم را به عنوان یک پیام برسانم که پیوند محکم و طولانی دوستی من و شما برای رسیدن به اهدافتون بسیار برایم مهم و  ارزشمند است. چیزی که باعث حمایت شما می­شود کیفیت درک از خود تان است .

 

ارادتمند  شما – علی رحیمی

بهار 1401